14 maja 2020

Dlaczego żywienie jest tak ważne?

Zdrowe odżywiane jest to tak samo ważne dla mamy, taty, buntowniczego nastolatka czy niemowlaka.

CO TAK NAPRAWDĘ ZNACZY ZDROWE ŻYWIENIE?

W ostatnim czasie bardzo wiele rodziców zaczyna interesować się zdrowym żywieniem, chcą być fit dla siebie, robią dla rodziny zielone koktajle czy zastępuje cukier stewią. Internety huczą od nowinek ze świata dietetyki, o nowych dietach czy suplementach. Temat żywienia budzi również wiele kontrowersji i odmiennych zdań. Czym tak naprawdę jest zdrowe żywienie? Czy to nowa moda czy też konieczność? Co zrobić, by się zdrowo odżywiać? Na wszystkie pytania odpowiem w poniższym artykule.

Zdrowe żywienie – co to jest?


To po prostu sposób odżywiania, który dostarcza do organizmu wszystkich niezbędnych składników odżywczych takich jak: białko, węglowodany, tłuszcze, błonnik, woda, witaminy i składniki mineralne. Organizm ludzki potrzebuje ich wszystkich do prawidłowego funkcjonowania. Jest to tak samo ważne dla mamy, taty, buntowniczego nastolatka czy niemowlaka.

Czy zdrowe odżywianie to chwilowa moda?


Dla każdego organizmu odpowiednie odżywianie to podstawa. To właśnie dzięki niemu jesteśmy w stanie jak najdłużej zachować zdrowie. Zdrowe żywienie to takie nasze ubezpieczenie zdrowotne. Coraz głośniej mówi się o nim w szeroko pojętych mediach, stąd można mieć wrażenie, że dopiero od niedawna jest na to wielkie bum. Plusem dużej skali nagłaśniania tematu stało się to, że coraz więcej rodzin jest świadomych, że nie bez znaczenia jest to co jemy. Jednak bardzo często jeszcze spotykam się w gabinecie z sytuacją, że rodzice chcą zmienić swoje żywienie dopiero wtedy kiedy dopadnie nas jakaś choroba lub wyniki badań pokazują, że coś jest nie tak. Podoba sytuacja jest z dziećmi, dopiero kiedy będzie choroba np. cukrzyca typu 2, albo nadciśnienie czy otyłość wtedy niestety często dopiero myślimy, aby udać się do dietetyka i skorygować codzienne menu.
Zdrowe odżywianie to profilaktyka wielu chorób np. otyłość, cukrzyca typu 2, nadciśnienie tętnicze, insulinooporność, miażdżyca czy zawał serca. Odżywianie jest też głównym leczeniem w niektórych chorobach np. w celiakii czy cukrzycy.

Jak odżywiać się zdrowo?


Zdrowe odżywianie to wbrew pozorom nic trudnego. Wszyscy i mali i duzi powinniśmy trzymać się kilku prostych zasad w komponowaniu posiłków i już.

  • Jedz regularnie (od 3 do 5 posiłków w ciągu dnia) co 3-4 godziny.
  • Nie podjadaj między posiłkami.
  • Jedz min. 0,5 kg warzyw w ciągu dnia (czyli 5 średnich pomidorów i dzienne zapotrzebowanie na warzywa zaspokojone. )
  • Owoców jedz 2 porcje na dzień. (a 1 porcja to tyle ile mieści Ci się w garści np. 1 duże jabłko)
  • Staraj się jeść produkty zbożowe pełnoziarniste codziennie (kasze, ryż brązowy, makaron pełnoziarnisty, mąkę orkiszową czy płatki owsiane).
  • Włączaj do diety produkty mleczne i mleczne fermentowane (mleko, jogurty czy kefiry naturalne). Są one doskonałym źródłem wapnia.
  • Ogranicz spożywanie mięsa (zwłaszcza tego przetworzonego i czerwonego do 0,5kg na tydzień) i włącz do diety inne źródła białka takie jak: jajka, twaróg, soczewicę, tofu czy ryby.
  • Postaraj się jeść więcej tłuszczy roślinnych niż zwierzęcych (oleje, nasiona słonecznika czy dyni, awokado czy orzechy).
  • Ogranicz, a najlepiej wyeliminuj słodkie napoje i używki.
  • Cukier zastąp naturalnym słodziwem jak np. ksylitol, stewia czy erytrol.
  • Spożywaj więcej ziół i przypraw, a mniej soli.
  • Staraj się, aby produkty były nieprzetworzone.
  • Jedz kolorowo i różnorodnie.


Warto wprowadzać te zasady po kolei, małymi krokami, aby nie przewracać do góry nogami naszego dotychczasowego żywienia, jeśli jest zupełnie inne.
Wprowadź na tydzień 2-3 nowe zasady, jak nie będą już Ci sprawiać problemu wprowadź kolejne. Łatwiej będzie je wprowadzić.

Zasady zdrowego odżywiania dla Polaków przedstawione są w prostej formie Piramidy Żywienia, którą dokładnie omówię w kolejnych artykułach.

Czy zdrowe żywienie jest dla wszystkich?


To trudne i zarazem bardzo proste pytanie. Tak! Każdy powinien się zdrowo odżywiać, by być najzdrowszym. Od niemowlaka, po babcię. Ale.. zasady, które opisałam powyżej dotyczą osób zdrowych, troszkę zmodyfikowane będę przy różnych jednostkach chorobowych, czy też w różnym wieku. Trochę inne żywienie będzie mieć niemowlę 6 miesięczne, inne 2 latek, kobieta w ciąży, osoba starsza czy zawodowy sportowiec.

dietetyk mgr Aleksandra Kotlarz