14 maja 2020

Otwarci na kulturę

Choć ze statutu Gminnego Ośrodka Kultury „SEZAM” wynika, że jest on sformalizowaną strukturą, to zarówno dla twórców, jak odbiorców kultury i sztuki stanowi interesujące miejsce licznych spotkań. Prowadzone przezeń domy kultury oferują różne zajęcia w zakresie edukacji kulturalnej i artystycznej, animacji kultury, rozwijania pasji. Oferują i wydarzenia: koncerty, spektakle teatralne, seanse filmowe.


Gminny Ośrodek Kultury „SEZAM”, jako samorządowa instytucja kultury powołana przez Gminę Tarnowo Podgórne, działa od 2002 roku. Na jej terenie upowszechnia i wspiera kulturę, prowadząc rozległą w tym względzie działalność. Współcześnie takie centra, jak GOK, muszą odpowiadać na bardzo szerokie spektrum potrzeb mieszkańców. Można by je nawet nazwać kulturalnymi supermarketami, w których każdy poszukuje czegoś dla siebie. Czy znajduje? Upowszechnianie kultury to pojęcie bardzo pojemne. Dla jednych - tylko edukacja kulturalna, dla drugich - organizacja koncertów, dostarczanie rozrywki, dla jeszcze innych - domy kultury, które są miejscem spotkań, integracji, ale i rozwijania pasji.

Fragment spektaklu grupy z Lusówka

OK „SEZAM” stara się nadążać za oczekiwaniami mieszkańców gminy, która wyróżnia się intensywnym rozwojem migracji, jest atrakcyjnym miejscem do zamieszkania. Zrozumiałe zatem, ze liczba ludności rośnie. Stąd dbałość Ośrodka o systematyczne modyfikowanie i poszerzanie oferty w zakresie kultury. Prowadzi on dwa domy kultury, jeden w Tarnowie Podgórnym, drugi - pod nazwą Centrum Kultury - w Przeźmierowie. Oprócz tego, organizuje zajęcia w 11 gminnych świetlicach. Seniorzy, dorośli, młodzież i dzieci mają szansę uczestniczenia w zajęciach w prawie wszystkich dziedzinach sztuki.
W GOK „SEZAM” istnieje aż 16 grup teatralnych. Dla młodzieży: Teatr Zamiast, Teatr Novi, dla dorosłych: Komedianci, dla dojrzalszych: Senioritki. 12 grup skupionych jest wokół projektu „Teatr w Każdej Wiosce”, dedykowanego dzieciom. Z oferty Koła Śpiewu im. Feliksa Nowowiejskiego korzystają przede wszystkim dorośli. W 2019 roku powstało dla dzieci i młodzieży Studio Piosenki, w którym szlifują swoje wokalne talenty. Muzycznie można się też kształcić nie tylko w Młodzieżowej Orkiestrze Dętej, ale i uczęszczać na indywidualne lekcje gry na instrumentach (gitara, pianino). Zajęcia taneczne, w zakresie tańca i śpiewu ludowego, realizuje dla dzieci DZPiTL „Modraki”, dla dorosłych - ZPiT „Lusowiacy”. Do grup tanecznych można zaliczyć także Mażoretki, które nie tylko towarzyszą Młodzieżowej Orkiestrze Dętej, ale samodzielnie prezentują ciekawe układy choreograficzne. Taniec nowoczesny w teatralnej odsłonie oferuje Szkółka i Teatr Tańca Sortownia, mająca swoje zajęcia w Centrum Kultury Przeźmierowo oraz Szkoła Tańca DBST, która wynajmuje salę w Domu Kultury w Tarnowie Podgórnym i Centrum Kultury w Przeźmierowie.
Są warsztaty z robotyki i z klockami Lego Bricks4Kidz. Spoglądając na popularność zajęć z programowania z wykorzystaniem nowych technologii, zauważa się, że stanowią one dla dzieci interesującą propozycję. Działa też koło filmowe „Animiaki”. Dzieci tworzą animacje poklatkowe, z których potem powstaje film. Edukację plastyczną dla dzieci i dorosłych proponują koła plastyczne (11 grup), dla dorosłych kierowane są zajęcia pracowni gobelinu. Swoje talenty dziennikarskie szlifować można w kole dziennikarskim (młodzież i dorośli). Efektem ich pracy jest comiesięczny Informator Kulturalny „TarNowa Kultura”. Zajęcia dla najmłodszych do 5. roku życia w obu domach kultury, proponuje Figlarnia. GOK prowadzi 39 kół i zespołów o łącznej liczbie 599 uczestników. Oprócz tego, udostępnia sale na zajęcia, które prowadzą podmioty zewnętrzne.
Edukacja kulturalna to także organizowane co miesiąc, od września do maja, w szkołach, przedszkolach, jak i w domach kultury, koncerty edukacyjne Mezzoforte. Dzieciom w wieku przedszkolnym oferowane są koncerty Pro Sinfoniki. W działalności GOK „SEZAM” nie brakuje także konkursów (recytatorskie, plastyczne, wokalne „Rozśpiewana Gmina”), a w czasie wakacji (zimowych i letnich) zorganizowanego wypoczynku (półkolonie, warsztaty dla dzieci).
To nie wszystko. Liczne są różnego rodzaju koncerty (od muzyki J. S. Bacha, W. A. Mozarta, przez jazz, do pop), imprezy estradowe, kabaretowe, z udziałem także renomowanych zespołów i solistów. Na scenie jest także miejsce dla rodzimych – regionalnych, lokalnych wykonawców. Sympatycy dobrego filmu mają dla siebie Kino Zielone Oko, w którego repertuarze często ujęte są najnowsze produkcje.
Rozrywka kierowana jest do szerokiego grona odbiorców. Chociaż niektórym kojarzy się niekiedy z tandetnym widowiskiem, my udowadniamy, że to, co bawi i odpręża, może być zarazem wartościowe. Obalamy mit jakoby kultura była przeznaczona tylko i wyłącznie dla koneserów. Dlatego na co dzień dbamy o to, aby w naszej ofercie były propozycje zarówno dla miłośników muzyki klasycznej (dawnej i współczesnej), sakralnej, opery, operetki, jazzu, kabaretu, kina, piosenek pop, rock, folk i innych gatunków. Takie cykle jak: „Jazzowa Scena Sezamu”, spektakle dla dzieci „Mama, tata, teatr i ja”, czy „Lusowskie Spotkania Muzyczne” cieszą się dużym zainteresowaniem.

Festiwal Blusowo fot. Damian Nowicki

W Domu Kultury w Tarnowie Podgórnym w Galerii w Rotundzie organizowane są wystawy malarskie, fotograficzne, rękodzieła zarówno artystów zewnętrznych, jak i rodzimych - z naszych kół plastycznych. Nie sposób też nie wspomnieć o imprezach plenerowych: Festiwalu BLusowo, Przeglądzie Folklorystycznym w Lusowie. Jesteśmy też odpowiedzialni za artystyczną część dorocznych Dni Gminy Tarnowo Podgórne.

Ośrodek Kultury w Tarnowie Podgórnym
Jak widać, GOK „SEZAM” to nie tylko miejsce gromadzące miłośników kultury, ale też przez nich na różne sposoby chętnie współtworzone. Miejsce spotkań, przestrzeni wypełnionych ludźmi młodymi, dorosłymi i dojrzalszymi, o jakże zróżnicowanych zainteresowaniach, pasjach. Miejsce, w którym można aktywnie i kreatywnie spędzić czas wolny, być nie tylko odbiorcą kultury, ale i jej twórcą.
Jak w trzech zdaniach określamy nasz cel? W „SEZAMIE” ludzie otwierają się na kulturę! Stawiają na osobisty rozwój poprzez uczestnictwo w niej. Tworzą wspólnoty skupiające mieszkańców gminy Tarnowo Podgórne, wzmacniające więzi między nimi.

Karina Biała

Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury SEZAM