09 maja 2020

Rumianek – dzika przyroda rozbudza ciekawość!

Malownicze rozlewisko Doliny Samy, przylegający do niego las oraz łęgi to środowisko życia dla wielu gatunków nie tylko zwierząt, ale także rzadkich owadów i roślin, często nawet zagrożonych wyginięciem.

Nie tak daleko, bo tuż przy granicy naszej gminy, znajduje się bardzo ciekawa ścieżka rekreacyjno -przyrodnicza prowadząca przez lasy, łąki oraz okoliczne tereny uprawne. Kompleks ten jest  bogatym i różnorodnym środowiskiem. Spotkamy tu różne rodzaje zbiorowisk leśnych: od żyznych, związanych z wodami płynącymi, łęgów, poprzez ubogie i suche bory sosnowe, dalej okoliczne łąki, aż po mały grądzik - wyspę mineralną wśród łąk. Nadleśnictwo Pniewy z Urzędem gminy Kaźmierz wytyczyło, oznakowało i przygotowało kilka bardzo ciekawych ścieżek .

Na omawianym terenie znajdują się :
⦁ Ścieżka długa – ok 6km,
⦁ Ścieżka krótka – ok 4km,
⦁ oraz ścieżka edukacyjna z planszami edukacyjnymi, kładką i wyznaczonymi pomnikami przyrody.

Las to wspaniałe miejsce na odpoczynek, refleksje czy nawet na leśną zabawę rodzinną.
Do dobroczynnych funkcji lasu, nie trzeba nikogo przekonywać, jednakże czy, że DRZEWA:

 

 


Poniżej skupimy się na przedstawieniu najważniejszych i najciekawszych fragmentach ścieżki edukacyjnej. Warto pamiętać, że każdy z nas inaczej odbiera walory danego szlaku, danej drogi i zawsze wchodząc do lasu może coś nas zaskoczyć, możemy spotkać coś innego, dlatego warto samemu, czy z rodziną, wybrać się w omawiany teren.

Szlak na pewno rozpoczynamy (jadąc od strony Rumianku) od parkingu, przy którym znajduje się wiata. Warto zapoznać się z tablicą edukacyjną (jak na zdjęciu) oraz z ostrzeżeniem nadleśnictwa przed możliwością występowania w niektórych miejscach groźnej rośliny, a mianowicie barszczem Sosnowskiego. Nie wolno dotykać, zrywać tego gatunku ponieważ powoduje ona silne podrażnienia, czy nawet oparzenia skóry.

 

 

 Fot. Robert Przybylski, Las łęgowy i szuwary

Po przejściu ok 150 m po lewej stronie widać łąkę. Warto zejść ze szlaku, dochodzimy do rowu ( potencjalne miejsce dla żab), a idąc jeszcze dalej widzimy na południu ambonę myśliwską oraz mały lasek. Jest to bardzo interesujące miejsce. Mamy szansę zobaczyć tutaj sarny, żurawie, niekiedy przelatujące gęsi , a w lasku wiosną na przełomie kwietnia i maja rośnie bardzo rzadka w naszej gminie, a przy tym bardzo ciekawa roślinka – pierwiosnek- żółto kwitnąca, wiosenna roślina o charakterystycznych kwiatkach.

 

Fot. Robert Przybylski, Pierwiosnek

 

Fot. Robert Przybylski, wyspa - las z pierwiosnkiem


Idąc dalszym tropem ścieżki przyrodniczej skręcamy lekko na północ i zaraz dalej na zachód w kierunku doliny Samy mijając po prawej suchy las, tzw. bór sosnowy. W runie sosnowego lasu widzimy małe skupienie charakterystycznych roślin, a mianowicie rośnie tu konwalia majowa. Po lewej zaś stronie ścieżki zaczynają się wspaniałe łęgi z olszyną i jesionem, dochodząc do mostku na rzeczce w runie tego lasu na początku kwietnia spotkać możemy charakterystyczną małą roślinkę – ziarnopłon wiosenny (w pobliżu stoi plansza edukacyjna).

Fot. Robert Przybylski,Ziarnopłon wiosenny

Niewątpliwie najpiękniejszym i najciekawszym miejscem całej ścieżki jest mostek -przeprawa nad Samą. Wszędzie wokoło widać ślady po bobrach, czasami spotkamy niektóre gatunki kaczek lub nawet łabędzia niemego, a tuż nad głowami może przelatywać dzięcioł czy myszołów.

Fot. Robert Przybylski, Typowi mieszkańcy lasu w Rumianku

Po przekroczeniu rzeczki szlak skręca w lewo na południe wtapiając się w zwarty kompleks leśny. Na naszej ścieżce przyrodniczej mijamy po drodze kolejne punkty przystankowe . Są to m.in. punkty edukacyjne, związane z gospodarką leśną, pozyskiwaniem drewna w lesie, czy też poświęcone zagadnieniom związanym z drewnem. Mijamy też paśnik w lesie, a potem dochodzimy znowu do krawędzi doliny Samy i szlak wraca na południe. Warto byc uważnym, bowiem po lewej stronie będziemy mijać bardzo ciekawe pomniki przyrody.

Fot. Robert Przybylski, Pomnikowy dąb

Jednym z drzew jest okazały dąb Barnaba wpisany do rejestru pomników przyrody. Rosną tam majestatyczne drzewa, z których najstarszemu nadano imię na pamiątkę męczennika, Barnaby - polskiego pustelnika, z czasów wprowadzania chrześcijaństwa w Polsce, to bardzo cenne przyrodniczo elementy w tutejszym lesie. Niestety jedno z drzew jest powalone. Ale nawet w takich okolicznościach warto zapoznać się z florą porastającą spróchniałe drzewo.

 

Fot. Robert Przybylski, Mchy i grzyby na powalonym drzewie


Ścieżka wraca do znanego nam miejsca, czyli mostka, jednakże przy następnej wyprawie warto wziąć pod uwagę inny dłuższy wariant wycieczki. Na pewno spotkamy coś innego i godnego uwagi.
Podsumowując malownicze rozlewisko Doliny Samy, przylegający do niego las oraz łęgi, to środowisko życia dla wielu gatunków nie tylko zwierząt, ale także rzadkich owadów i roślin, często nawet zagrożonych wyginięciem.

Dzięki ścieżkom można połączyć kontakt z naturą wraz ze zbawiennym dla zdrowia ruchem fizycznym.

 Opracował Robert Przybylski, Pasjonaci