14 maja 2020

Wartość zabaw muzycznych z dzieckiem

Muzyka i kształtowanie poczucia rytmu u dzieci mają ogromny wpływ na ich ogólny rozwój, zarówno intelektualny, emocjonalny jak i społeczny.

Dzięki muzyce bardzo wcześnie możemy wspierać i pobudzać zmysły dzieci, a przez to rozwijać ich wrodzone talenty, co owocuje w późniejszym okresie również w innych dziedzinach życia, niekoniecznie związanych ze sztuką.

Z badań naukowych wynika, że zajęcia umuzykalniające:

  • stymulują pełny i bardziej harmonijny rozwój mózgu;
  • są wspaniałym treningiem pamięci i koncentracji;
  •  rozwijają zdolności językowe;
  • uczą logicznego myślenia;
  • wpływają na rozwój zdolności matematycznych;
  •  poprawiają samopoczucie (uspokajają i pomagają rozładować emocje);
  • uczą pracy i współżycia w zespole.

Z mojego doświadczenia zajęcia muzyczne to przede wszystkim fantastyczna zabawa dla dzieci. Na swoich zajęciach opieram się na różnego rodzaju rytmicznych utworach muzycznych od klasyki po aktualne hity z list przebojów, które dzieci najbardziej kochają ;-)

Bardzo ważnym elementem są instrumenty muzyczne i różnego rodzaju gadżety, które wykorzystujemy podczas zajęć, tj. klawesy, marakasy, tamburyna, bębenki, dzwonki, szarfy, piłki itp.

Instrumentem może być tak naprawdę wszystko – jeśli jesteśmy w domu, najlepsza zabawą dla dziecka i wstępem do muzycznej zabawy jest samodzielne stworzenie instrumentów muzycznych.
Zachęcam Rodziców do rozwijania tej muzycznej strony dzieci, ponieważ jest to bardzo proste i przyjemne – wystarczy poświęcić 15 minut dziennie na muzyczną zabawę. Poniżej przedstawię kilka propozycji zabaw, które można zrealizować w domu:

  • Zabawa z piłką – zabawa z piłką nie dotyczy tylko chłopców i nie musi polegać tylko na jej kopaniu Piłkę możemy rytmicznie unosić w górę (licząc np. do czterech lub do dwóch), potem do przodu i w dół i tak kilkukrotnie. W drugiej części utworu, ze starszymi dziećmi możemy też piłkę rytmicznie odbijać o podłogę i podrzucać do góry.
  • Ćwiczenie w parach – z mniejszymi dziećmi kulamy piłkę do siebie w rytm muzyki po podłodze , ze starszymi  rzucamy ją do siebie, możemy się też z nią obracać i rytmicznie skakać. Utwór do każdej zabawy wybieramy sami - może być to piosenka, którą lubią dzieci lub taka, którą lubi Rodzic.
  • Zabawka z kubeczkami plastikowymi – na siedząco. Do tej zabawy potrzebujemy 2 plastikowe kubeczki, które na zmianę w rytm muzyki unosimy w górę i uderzamy delikatnie o podłogę, raz prawa – raz lewa ręka/ po 8, 6, 4 lub 2 razy w zależności od rodzaju wybranej muzyki. Później obie ręce uderzają kubeczek o podłogę razem, w równym tempie. Kubeczki można też rytmicznie zamieniać miejscami, krzyżując ręce, unosić w górę, do przodu, na boku lub robiąc nimi koła.
  • Zabawa z plastikową miską – do tej zabawy potrzebujemy jeszcze 2 pałeczki – mogą być nimi np. dwie łyżeczki lub 2 kolorowe kredki. Będziemy nimi rytmicznie uderzać o miskę jak o bębenek. Świetna zabawa gwarantowana – szczególnie w przypadku młodszych dzieci, które uwielbiają grę na różnego rodzaju instrumentach, zwłaszcza na bębenkach – ważne, aby zwrócić dziecku uwagę, że nie chodzi o to, aby uderzyć jak najmocniej, tylko aby robić to do rytmu. Nawet jeśli dziecku na początku sprawia trudność uderzanie pałeczkami w odpowiednim rytmie i tempie, sami Państwo zauważą, że tą umiejętność można wyćwiczyć i po pewnym czasie uderzanie stanie się regularne. Na początku można też uderzać w miskę rączkami, a dodatkowe elementy wprowadzić później. Uderzamy raz prawą, raz lewą ręką, później obie rączki razem. Następnie łączymy elementy i uderzamy raz o miskę, raz o podłogę. Możemy uderzać jeden raz albo 2,3 lub 4 razy, ćwicząc jednocześnie liczenie. W kolejnym etapie tej zabawy możemy unosić rękę (z pałeczką lub bez) w górę i w dół, machać w prawo i lewo w górze itd. Można się też dać ponieść własnej wyobraźni i wymyślać dodatkowe aktywności z pałeczkami i zaproponować je dziecku do naśladowania lub też pozwolić dziecku na kreatywność i w ostatniej części utworu pozwolić jemu „pokierować” zabawą.
  • Zabawa z chustami – ten rodzaj zabawy muzycznej to świetne ćwiczenie koordynacji ruchowej. Dzieci uwielbiają kolorowe, wirujące chusty , a co najważniejsze -można je wykorzystywać na wiele sposobów: 
    - jako ćwiczenie oddechowe – dmuchamy rozłożona przed sobą chustę z różnym nasileniem w rytm spokojnej muzyki
    - jako ćwiczenie sensoryczne – zgniatamy chustę, rozgniatamy, przesuwamy ręką od jednego końca do drugiego – wszystko w rytm określonej muzyki – najlepiej spokojnej w tym przypadku
    - jako ćwiczenie ruchowe – unosimy kolorowe chusty w górę, przed siebie lub na boki, raz jedną raz drugą, później razem lub na zmianę, szybciej, wolniej itd. W tej zabawie możemy pobawić się też w naśladowanie różnych zwierząt, zamienić się w motyle z pięknymi skrzydłami, schować się pod chustą zasypiając jak jesienne jeżyki pod listki itp. Możliwości jest naprawdę mnóstwo ;-)

 

Muzykę do zabaw najlepiej dobrać indywidualnie, zarówno do siebie jak i do pory dnia, pory roku czy nastroju w jakim się obecnie znajdujemy – my lub dziecko. Bardzo często jest tak, że plan który ułożymy sobie dzień wcześniej trzeba modyfikować i to jest właśnie fantastyczne – kreatywność na pierwszym miejscu!

Agnieszka Wojtkowiak - Sadowska
Keyschool- Szkoła Młodych Talentów