Jak uczynić adwent pięknym czasem w rodzinie?
Adwent to czas szczególnie przyjemny, rodzinny, z zapachem pierniczków w tle, przygotowywaniem ozdób świątecznych, którymi dekorujemy dom jak w żadnym innym okresie roku.
Niestety jest to też czas, w którym łatwo wpaść w pułapkę konsumpcjonizmu - okres przedświąteczny to przecież czas tysiąca reklam i billboardów namawiających nas do zakupu „koniecznych” dla nas rzeczy.
To, jak przeżyjemy ten okres i jak zapamiętają go nasze dzieci, zależy od nas. To my możemy uczynić ten czas najpiękniejszym w roku dbając o jego wyjątkową atmosferę.
Jak w prosty sposób uczynić adwent pięknym czasem w naszych rodzinach?
Poniżej przedstawiamy kilka propozycji aktywności, które mogą okazać się w tym pomocne.
KALENDARZ ADWENTOWY
W sklepach aż roi się od czekoladowych kalendarzy adwentowych. My zachęcamy jednak do przygotowania własnego kalendarza, który będzie inspirował do wspólnego spędzania czasu w gronie rodziny każdego adwentowego dnia.
Pomysłów na wykonanie kalendarza jest wiele - można go wykonać z małych pudełeczek, z kopert, czy też po prostu uszyć.
Kalendarz adwentowy można wypełnić zadaniami, ale równie dobrze można w nim umieścić cytaty związane z Bożym Narodzeniem, albo dobre słowo na temat dzieci i małżonków na każdy dzień… albo po prostu włożyć do niego puste kartki, na których każdego dnia będziemy zapisywać, za co jesteśmy wdzięczni, co dobrego wydarzyło się w naszym życiu danego dnia.
Nasze propozycje wykonania kalendarza adwentowego znajdziecie tutaj:
Na końcu tego tekstu znajdziecie również propozycje zadań, jakie można umieścić w kalendarzu adwentowym.
WIENIEC ADWENTOWY
Zielone gałązki choinkowe oznaczają życie wieczne, są znakiem nadziei. Okrągły kształt wieńca jest symbolem wieczności, przypomina o cyklicznym powtarzaniu się pór roku.
Cztery świece mają swoje nazwy: pierwsza to świeca proroków – nadziei, druga to świeca Betlejem – pokoju, trzecia to świeca pasterzy – radości, a czwarta to świeca aniołów – miłości.
Może przygotujecie wspólnie z dziećmi wieniec adwentowy i w kolejne niedziele adwentu będziecie zapalać kolejne świece? Ten prosty rytuał wprowadzi wyjątkowy nastrój do Waszego domu, a jednocześnie zobrazuje upływający czas.
PUSTY ŻŁÓBEK
Warto już na początku adwentu ustawić w widocznym miejscu w domu pusty żłóbek, a obok niego ułożyć sianko. Każdego dnia można wkładać do niego tyle źdźbeł siana, ile dobrych uczynków udało nam się wykonać danego dnia. W ten sposób będziemy przygotowywać posłanie dla maleńkiego Jezuska - im więcej źdźbeł siana w żłóbku się znajdzie, tym wygodniejsze będzie miał posłanie
Jest to też okazja do rozmowy o dobrym zachowaniu i dobra alternatywa dla wszechobecnego straszenia świętym Mikołajem - tutaj akcent kładziemy na to, co dobre, zamiast uwypuklać to, co złe w zachowaniu dzieci.
SZLACHETNA PACZKA
Czas przedświąteczny to bardzo dobry czas na to, by nauczyć nasze dzieci wspólnego dbania o osoby potrzebujące. Możemy rodzinnie przygotować paczkę dla potrzebujących - dzieląc się czymś, co mamy w domu, co jest w dobrym stanie, albo zrobić zakupy dla wybranej rodziny czy samotnej osoby. Do tego dzieła pomocy mogą dołożyć się także dzieci, oddając trochę pieniędzy ze swojego kieszonkowego lub świadomie z czegoś rezygnując.
Dzieci na pewno poczują wówczas dumę, że także one mogą przyczynić się do pomocy innym i mieć realny wpływ na to w jakiej atmosferze inni zasiądą do wigilijnego stołu.
RODZINNE BUDOWANIE SZOPKI
Z budowania pięknych szopek słyną głównie Włosi. Ustawiają je już 8 grudnia, czyli w dzień Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Szopki budują nie tylko w kościołach, ale także w domach, w ogrodach, na miejskich i wiejskich skwerach. Włoskie szopki pełne są postaci, mieszkańców wsi i miasteczek. Brakuje w nich tylko Jezusa, który układany jest w żłóbku 24 grudnia oraz Trzech Króli, którzy przychodzą do szopki 6 stycznia.
Być może w tym roku i Twoja rodzina wspólnie przygotuje szopkę?
Na przygotowanie postaci oraz groty można poświęcić cały adwent!
Każde wspólne działanie przygotowujące nasze rodziny do świąt sprawia, że czas ten pozostawia ślad i szczególne wspomnienia w naszych sercach.
To takie zwykłe-niezwykłe chwile, które na zawsze wyryte w sercu pomagają nam zapuszczać korzenie, by być silnym, a jednocześnie dają skrzydła, by móc odlecieć i tworzyć kolejne miejsce, gdzie wszystkie te tradycje, ciepło i miłość będą mogły być przekazywane.
Propozycje aktywności do kalendarza adwentowego.
1. Przygotowujemy wieniec adwentowy 2. Robimy lampiony 3. Idziemy na roraty 4. Robimy własnoręczne kartki świąteczne 5. Piszemy życzenia i wysyłamy kartki 6. Przygotowujemy drogowskaz dla św. Mikołaja 7. Piszemy list do Mikołaja / Listę marzeń 8. Pieczemy pierniczki 9. Ozdabiamy pierniczki 10. Robimy kolację przy świecach 11. Oglądamy zdjęcia. z minionych Świąt 12. Czytamy opowiadania świąteczne 13. Uczymy się śpiewać kolędy 15. Robimy szopkę 16.. Robimy rodzinny wieczór filmowy 17. Szyjemy ozdoby choinkowe z filcu 16. Wspominamy tych, których z nami już nie ma 17. Mówimy Wesołych Świąt i/lub Boże Narodzenie w pięciu różnych językach 18. Odkrywamy świąteczne tradycje innych kultur 19. Pytamy starsze osoby z rodziny, jak spędzały Święta w dzieciństwie 20. Tworzymy ozdobę wyłącznie z rzeczy znalezionych w lesie 21. Robimy rodzinne głosowanie na ulubioną potrawę świąteczną / tradycję / kolędę 22. Układamy świąteczne rymy 23. Ściskamy wszystkich domowników na dobranoc 24. Robimy wszystkim domownikom rozgrzewającą herbatę 25.. Kroimy i suszymy pomarańcze na ozdoby choinkowe 26. Przygotowujemy jadłospis świąteczny 27.. Odwiedzamy groby zmarłych z rodziny 28. Nagrywamy świąteczne życzenia wideo 29. Przystrajamy lampkami dom. 30.. Tworzymy plakat dobrych uczynków (naszych darów na Boże Narodzenie) 31. Oglądamy film o Bożym Narodzeniu 32. Przygotowujemy paczkę dla potrzebujących 33. Dzwonimy do babci i dziadka na dłuższą pogawędkę 34. Kupujemy opłatek 35. Każdy każdemu mówi coś miłego 36. Sprzątamy nasze pokoje 37. Przygotowujemy drobne upominki świąteczne dla sąsiadów 38. Idziemy na łyżwy 39.. Idziemy na spacer zobaczyć świąteczne iluminacje 40. Idziemy do lasu na zimowy piknik, z herbatą w termosie i piernikami 41.Robimy rodzinne zdjęcie 42. Budujemy choinkę z klocków typu lego. 43. Robimy aniołki z masy solnej 44. Robimy ozdoby choinkowe z masy porcelanowej 45. Dowiadujemy się, skąd wziął się zwyczaj ubierania choinki 46. Dowiadujemy się, skąd wziął się zwyczaj dzielenia opłatkiem 47. Robimy listę porządków przedświątecznych i dzielimy się nimi w rodzinie 48. Robimy wieczór wspólnego czytania książek 49. Dzieci przygotowują kolację dla rodziców 50. Robimy świąteczny zapach w domu: gotujemy goździki, anyż, cynamon