19 października 2020

Jak rozpocząć edukację domową?

Jak rozpocząć edukację domową?

Choć zdalne nauczanie spadło na rodziców w marcu tego roku znienacka, zupełnie niespodziewanie i niejednemu spędzało sen z powiek... okazało się także dla wielu cennym doświadczeniem.  Rodzic stając się odpowiedzialnym za stworzenie warunków do edukacji w domu miał okazję posmakować, jak inaczej może wyglądać edukacja dzieci... a także funkcjonowanie całej rodziny. 

I co się okazało?

Wiele rodzin poczuło ulgę! Kiedy naukę można było dostosować do rytmu dziecka oraz kiedy zniknęła gonitwa sprawdzianu za sprawdzianem, kartkówki za kartkówką, wielu słabszych uczniów z większą ochotą zaczęło podchodzić do nauki i z tygodnia na tydzień zdobywać coraz lepsze oceny... bo w końcu mogli pracować we własnym tempie, wybierać swoje ulubione style uczenia się i organizowania nauki. Rodzice zaś  poczuli, że zdobywanie wiedzy w domu jest możliwe, a wspieranie dziecka w edukacji nie wymaga specjalnych studiów ani szkoleń. 

Te kilka miesięcy zbierania zupełnie nowych doświadczeń edukacyjnych spowodowało, że w tym roku szkolnym z typowej edukacji szkolnej do edukacji domowej przeszło dwukrotnie więcej uczniów niż w latach ubiegłych... choć jeszcze pół roku wcześniej większości z tych uczniów nawet do głowy nie przyszła taka myśl, by przestać chodzić do szkoły! W obliczu tego, co się dzieje aktualnie w Polskich szkołach (coraz więcej zakażeń wirusem Covid-19) oraz braku działań chroniących najmłodsze dzieci,  duża grupa rodziców rozważa przejście na edukację domową w najbliższym czasie. 


Co trzeba zrobić, by rozpocząć formalnie edukację domową?


W roku szkolnym 2020/2021 sytuacja jest mocno uproszczona, ponieważ przejście na edukację domową nie wymaga opinii rejonowej poradni pedagogiczno-psychologicznej. We wcześniejszych latach na taką opinię trzeba było dość długo czekać, co siłą rzeczy uniemożliwiało przejście do ED w dowolnym momencie roku szkolnego.

W tym roku szkolnym na edukację domową można przejść właściwie z dnia na dzień. Wystarczy wystąpić z wnioskiem o zezwolenie na edukację domową do dyrektora dowolnej szkoły w województwie, w którym mieszka dziecko mające uczyć się w tym trybie. Może to być szkoła każdego typu - publiczna lub niepubliczna, prywatna lub społeczna. Oprócz wniosku rodzice zobowiązani są złożyć  dyrektorowi wybranej szkoły także:

  • oświadczenie o zapewnieniu dziecku warunków umożliwiających realizację podstawy programowej obowiązującej na danym etapie edukacyjnym,
  • oświadczenie o miejscu zamieszkania,
  • zobowiązanie do przystępowania do rocznych egzaminów klasyfikacyjnych
  • ankietę szkoły, jeśli takowa wymagana jest w danej szkole. 
Jak zdaje się do kolejnej klasy ucząc się w edukacji domowej?


W edukacji domowej warunkiem zdania do kolejnej klasy jest zaliczenie egzaminów końcoworocznych - pisemnych oraz ustnych z całorocznego materiału dla każdego przedmiotu poza muzyką, plastyką, wuefem oraz techniką. 


Czy rodzice dzieci uczących się w edukacji domowej muszą sami kupić podręczniki?


Na każde dziecko w edukacji domowej szkoła, która zdecyduje się przyjąć owe dziecko, otrzymuje pełną dotację rządową. A co za tym idzie - szkoły wyposażają uczniów edukacji domowej w podręczniki, dają możliwość korzystania ze szkolnej biblioteki oraz uczestniczenia w zajęciach dodatkowych.

 Edukacja domowa może być zatem w pełni darmowa!


Jaką szkołę wybrać?

 
Decydując się na edukację domową można złożyć wniosek do dyrektora dowolnej szkoły w województwie, w którym mieszka dziecko.

Warto jednak wybrać szkołę, która jest przyjazna uczniom z ED.

W województwie wielkopolskim jako szczególnie przyjazne edukacji domowej polecane są dwie szkoły:

szkolamontessori.com.pl

Szkoła Świętej Rodziny w Poznaniu

Gdzie szukać wsparcia edukując dzieci pozainstytucjonalnie?

Na Facebooku istnieje kilka grup zrzeszających rodziców z edukacji domowej. Bardzo prężnie funkcjonuje grupa EDUKACJA DOMOWA aministrowaną m.in. przez Panią Izabelę Budajczak-Moder - wieloletnią nauczycielkę edukacji domowej. W grupie można znaleźć wiele ważnych informacji dla osób podejmujących się ED. 

Mąż Pani Izabeli - prof. Marek Budajczak swoją pracę naukową poświęcił edukacji domowej i służy pomocą rodzinom chcącym podjąć się Edukacji Domowej poprzez działania na rzecz Stowarzyszenia Edukacji Domowej oraz Instytutu Educatio Domestica, których jest prezesem. Adres mailowy Instytutu: homeed@poczta.onet.pl 

Więcej informacji o edukacji domowej w Polsce można znaleźć na stronie edukacja-domowa-instytut.pl 

 

MZJ