17 kwietnia 2021

Mądre książki dla mądrych rodziców: Łagodna dyscyplina

                

               "Wszystko, co osiągnięte tresurą, naciskiem,
                przemocą, jest nietrwałe, niepewne, zawodne."
         
                                                                     Janusz Korczak

Czy dyscyplina może być łagodna?
Jeśli szukacie odpowiedzi na to pytanie, zachęcamy do przeczytania książki "Łagodna dyscyplina."

 Autorka Sarah Ockwell - Smith to mama czwórki dzieci, licencjonowany psycholog, nauczycielka prenatalna i porodowa oraz doula poporodowa. W swojej książce  "Łagodna dyscyplina" przekonuje nas, że dyscyplina może być łagodna oraz zachęca, aby bliskie relacje budować na uważności, empatii i szacunku.

"Łagodna dyscyplina opiera się na nauczaniu i uczeniu się zamiast karania, a także na realistycznych oczekiwaniach wobec dziecka na danym etapie rozwoju jego mózgu. Chodzi tu również o wzajemny szacunek i pracę z dzieckiem, a nie o bycie przeciwko niemu."


Autorka przekonuje, że metody wychowawcze  zmieniają się wraz z wiekiem, a kara jest naprawdę skuteczna tylko wówczas, jeżeli dziecko rozumie za co i  dlaczego zostało ukarane i powinna być ona dostosowana do wieku, okoliczności, rodzaju przewinienia i indywidualnej wrażliwości dziecka.

 
"Nie  ukarzesz ryby, za to, że nie potrafi chodzić, ani kota za to, że nie umie mówić. Jednak wiele autorytarnych metod mówi o karaniu dzieci za bycie dziećmi, nie biorąc pod uwagę etapu ich rozwoju poznawczego w danym wieku."

 

"ŁAGODNA DYSCYPLINA" to książka, która zaskoczy Was ilością przytoczonych z życia sytuacji i przykładów rozwiązań.  Przekona, że wychowanie dzieci
zaczyna się już od pierwszego wzięcia dziecka na ramiona i że jest to przede wszystkim praca nad sobą, a wzajemne zrozumienie potrzeb przynosi rozwiązania wielu problemów i pomaga osiągnąć bliskość.


 Jeśli chcielibyście zagłębić się w lekturę tej książki, zapraszamy do kontaku - istnieje możliwość wypożyczenia z naszej fundacyjnej biblioteczki.