07 września 2020

Schattdecor - firma Rodzinna

Schattdecor - firma Rodzinna

Firma rodzinna kojarzy nam się przeważnie z małym przedsiębiorstwem. Sklepiki osiedlowe, restauracje, hotele czy zakłady usługowe – najczęściej taka działalność jest w rękach rodzin.


Na globalnym rynku, ale również w Polsce funkcjonuje bardzo wiele dużych organizacji, które zarządzane są przez rodziny. Jedną z takich firm w gminie Tarnowo Podgórne jest firma Schattdecor, która nie tylko jest firmą zarządzaną przez rodzinę, ale też przyjazną rodzinom. Dlaczego tak myślimy? Co ją wyróżnia na tle innych firm? Przeczytajcie sami!


Wszystko zaczęło się w 1985 roku, kiedy to Walter Schatt założył drukarnię papierów dekoracyjnych w Górnej Bawarii, w Niemczech. Od momentu powstania zakład, mający swą główną siedzibę w Thansau, rozwijał się bardzo dynamicznie. Producenci płyt drewnopochodnych, fabryki mebli, producenci paneli ściennych i podłogowych oraz producenci drzwi zadowoleni z produktów Schattdecor, sprawili, iż firma znalazła się w światowej czołówce producentów zadrukowanych papierów dekoracyjnych oraz folii finish. Z małego przedsiębiorstwa rozwinęła się w grupę firm, aktywnie działającą na arenie międzynarodowej. Aktualnie jest to 16 zakładów produkcyjnych, w tym dwa w Polsce: w Tarnowie Podgórnym i w Głuchołazach.


W Filozofii firmy czytamy: „Traktujemy nasze przedsiębiorstwo jako coś jedynego w swoim rodzaju, coś szczególnego. Czujemy się w firmie Schattdecor bardzo dobrze i pragniemy, aby również w przyszłości nic się pod tym względem nie zmieniło”.


Skąd Walter Schatt czerpał wzorce, tworząc firmę rodzinną, w której wszyscy chcą czuć się dobrze? Okazuje się, że fundament jest w Rodzinie, w jego domu rodzinnym.


„Życiowym wzorcem i autorytetem są moi rodzice”– mówi Walter Schatt - Na farmie w Bawarii mieliśmy pracowników dziennych. Traktowałem ich jak braci i siostry. W tamtych czasach nie trzeba było nikogo motywować do pracy. Wszyscy czuli się zmotywowani. Pracowaliśmy razem, a jeśli chcieliśmy odpocząć, to wspólnie siadaliśmy w cieniu. Nie dzieliliśmy się na rodzinę i pracowników” – wspomina i kontynuuje: „Ważna jest znajomość ludzkiej natury i człowieczeństwa. Jeśli ktoś tego nie ma, z pewnością nie osiągnie sukcesu jako pracodawca”. Dodaje też: „Być może to jest sekret Schattdecor, że trafiliśmy na dobrych ludzi i mogliśmy się spokojnie skupić na realizacji celów”.

Walter Schatt

 

Filozofia Schattdecor
Kluczowym hasłem, które wyznacza kierunek wszystkich podejmowanych w Schattdecor aktywności są słowa: Trzeba lubić ludzi.


Ta myśl umieszczona w Filozofii firmy to nie tylko istotna zasada zarządzania, lecz autentycznie żywa filozofia firmy. .


”Oczywistym celem firmy Schattdecor jest osiąganie zysków. Przedsiębiorstwo musi osiągać zyski, a pracownicy mają prawo do należnego wynagrodzenia. Nas jednak te - z ekonomicznego punktu widzenia oczywiste fakty - nie satysfakcjonują. Wiemy, że przedsiębiorstwo tylko wówczas w sposób trwały może zabezpieczyć swoją przyszłość, jeśli stworzy solidne przesłanki dla dobrej współpracy z załogą, klientami, dostawcami oraz bankami” - możemy przeczytać w filozofii firmy.


Dbałość o pracowników nawiązująca do przytoczonego wcześniej hasła z Filozofii Schattdecor „Trzeba lubić ludzi” przejawia się w różnego rodzaju działaniach, mających na celu nie tylko rozwijanie ich kompetencji , ale również troskę o ich szeroko pojęty dobrostan. Organizowane są zatem szkolenia podnoszące kompetencje pracowników zarówno w zakresie umiejętności twardych, jak i miękkich, działania integracyjne oraz prozdrowotne.
Wszelkie działania nastawione na rozwój pracowników, a więc równocześnie też organizacji, ujęto w programie Jobfit, zawierającym trzy kluczowe filary: Wiedza i umiejętności, Produkt i proces oraz Aktywność i zdrowie.


Wiedza i umiejętności obejmuje podnoszenie i rozwój kompetencji miękkich czy społecznych np. komunikacja współpraca w zespole, zarządzanie zespołem. W ten sposób firma odpowiada na indywidualne potrzeby pracowników i organizacji, odnosząc się zarówno do aktualnych potrzeb (uzupełnienie kompetencji potrzebnych na stanowisku), jak i przyszłych wyzwań i zadań (działania rozwojowe). Produkt i proces to szkolenia z obszaru wiedzy o procesach, produktach i strukturach w Schattdecor, a także nauka pracy w zespole, wszelkie umiejętności niezbędne do prawidłowego wykonania zadań na stanowisku a związanych z unikatowym now – how firmy oraz umiejętności szerszego widzenia: spoglądania poza własny obszar działania, zespół, dział, lokalizację. Tu prezentuje się m.in. sposoby działania Schattdecor w różnych kulturach, wskazując przykłady systemowego i holistycznego myślenia o organizacji. Wiedza przekazywana jest przez trenerów wewnętrznych, którymi stają się pracownicy firmy.

W okresie przestoju na początku roku 2009 związanego z światowym kryzysem finansowym czy tez ostatnio w czasie pandemii COVID-19, Schattdecor zorganizował szereg zróżnicowanych tematycznie szkoleń zarówno zawodowych jak i miękkich, wykorzystując w ten sposób czas na doskonalenie załogi.

Aktywność i zdrowie zawiera działania promujące rozwój osobisty i równowagę pomiędzy pracą i życiem prywatnym. W obszarze tym realizowane są: imprezy integracyjne (m.in. festyny rodzinne, wycieczki, spotkania świąteczne, warsztaty gotowania), programy fitness czy akcje prozdrowotne.
We wspólnych imprezach wigilijnych, noworocznych czy festynach letnich uczestniczą wszyscy pracownicy wraz ze swoimi partnerami. Inicjatywy tego typu mają za zadanie tworzyć i podtrzymywać rodzinną atmosferę w firmie, w której każdy pracownik dobrze się czuje.

Walter Schatt z Załogą

Schattdecor postrzega pracowników jako odrębne jednostki, oferujące przedsiębiorstwu swoje zaangażowanie poprzez indywidualne kompetencje. Zadaniem organizacji jest nie tylko oszacowanie poziomu oraz zakresu umiejętności, lecz takie rozwijanie mocnych stron pracowników, aby przyczyniły się one do sukcesu organizacji i jej rozwoju, a samym pracownikom dały poczucie przynależności i satysfakcji z wykonywanej pracy. Schattdecor w Polsce wdrożył system rozmów okresowych, mających na celu nie tylko udzielenie pracownikowi informacji zwrotnej na temat dotychczasowych działań, ale również wspólne wyznaczenie dalszej drogi rozwoju każdego z nich, z uwzględnieniem celów organizacji oraz jego indywidualnych możliwości.

Siłą napędową firmy Schattdecor, warunkującą jej nieustanny rozwój jest nie tylko fundament etyczny, ale również otwartość na innowacje. W celu promowania i zachęcania pracowników do przekazywania swoich pomysłów na innowacje stworzono program racjonalizatorski pod nazwą Ideenreich (Świat idei). Innowacyjne pomysły pracowników dotyczą zmian i ulepszeń procesów, procedur, przebudowy maszyn oraz urządzeń, itp. Przedstawiona propozycja zmiany może być zakwalifikowana jako cenna wskazówka lub dobry pomysł. W obu przypadkach pracownik otrzymuje nagrodę, odpowiednio: rzeczową lub pieniężną. Program ten funkcjonuje w centrali firmy od 2006 roku, natomiast w pozostałych zakładach, w tym w Polsce od 2010 roku i motywuje pracowników do obserwowania i analizowania swojego miejsca pracy, dzięki czemu współdecydują oni o swoim bezpośrednim i dalszym otoczeniu.


Mając świadomość, jak wiele czynników wpływa na zaangażowanie pracowników w rozwój przedsiębiorstwa, także w Polsce od 2011 roku rozpoczęto badania ankietowe Pomiaru Opinii Pracowników, diagnozujące zarówno zadowolenie zatrudnionych w spółce osób, jak i obszary, które zdaniem pracowników mogłyby wymagać optymalizacji. Ankieta, która przeprowadzana jest co trzy lata, składa się z ok. 100 pytań i dotyczy między innymi takich aspektów jak: zadowolenie pracowników z pracy i z warunków pracy, wynagrodzenia i świadczenia socjalne, relacje z kolegami, współpracę z przełożonym, rozwój pracownika, komunikacja i przepływ informacji, rozwój spółki, możliwości współdecydowania. Zdanie pracowników jest dla nas szczególnie ważne i podejmując decyzje, bieżemy je pod uwagę - tak jak w rodzinie - podejmując kluczowe decyzje dotyczące całej rodziny, bierze się pod uwagę zdanie wszystkich jej członków!

Ciekawym projektem, o którym warto wspomnieć jest również MMS. Co kryje się pod tym skrótem, kojarzonym z wysyłką wiadomości multimedialnej? Otóż MMS w Schattdecor to – Moje Miejsce w Schattdecor. Jego głównym założeniem jest stworzenie przez samych Pracowników przyjaznych stanowisk pracy, poprzez ich uładzenie (wszystko co niezbędne ma znaleźć się w zasięgu ręki i ma mieć przydzielone miejsce) oraz usystematyzowanie zadań. Cel ten Pracownicy osiągają poprzez wprowadzenie w życie własnych pomysłów i w rezultacie odczuwają dumę z swojego/mojego miejsca w Schattdecor – a to coś więcej niż tylko miejsce pracy. To tak, jak w domu - każdy domownik dba o swój kąt i z dumą prezentuje go innym, kiedy panuje w nim porządek. Kiedy domownik czuje się współodpowiedzialny za ład w domu, za to, jak się w nim mieszka i żyje, nie trzeba mu ciągle przypominać, by o niego dbać. Tak samo jest w Firmie Schattdecor - uzyskanie maksymalnego zaangażowania Pracowników w proces organizowania prowadzi do uzyskania takiego poziomu samoświadomości i odpowiedzialności osób zatrudnionych w obszarze swoich zadań, aby ciągła kontrola stała się zbędna.

Warto wspomnieć także o benefitach, które firma rodzinna Schattdecor oferuje swoim Pracownikom i ich rodzinom. Są to karnety Multisport, karnety na lodowisko, termy itp. oraz szeroki zakres ubezpieczeń zdrowotnych. Chcemy, by wszyscy współpracownicy czuli, jak ważny jest dla nas ich dobrostan fizyczny i psychiczny, podobnie jak rodzice w domu troszczą się o dobre samopoczucie swoich podopiecznych. Od pięciu lat firma zapewnia wszystkim chętnym pracownikom prywatną opiekę medyczną w ramach Alianz Zdrowie. Dzięki różnorodnym pakietom (do wyboru jest 11 różnych kombinacji) pracownicy i ich najbliżsi mogą korzystać z porad specjalistów i wykonywać badania lekarskie.

„Kierownictwo naszej firmy traktuje pracowników nie jako siłę roboczą, lecz przede wszystkim jako ludzi, których potencjał twórczy jest właściwie wykorzystywany i ciągle doskonalony. W naszym pojęciu kierować ludźmi, znaczy darzyć ich zaufaniem i przekonywać, aby wytężali wszystkie siły w celu wykonania stojących przed nimi zadań. Kierować ludźmi znaczy również darzyć ich sympatią i być otwartym na ich problemy i troski”. (Filozofia)

Zasadzenie drzewa

Dla Waltera Schatta, jak dla dobrego ojca, zawsze bardzo ważne było tworzenie odpowiednich warunków i motywowanie ludzi do rozwoju.

„Ludzie wzajemnie na siebie wpływają. Im wyższy poziom rozwoju człowieka, tym silniejsza możliwość pozytywnego oddziaływania na różne obszary życia.” - powiedział Walter Schatt.

W takim właśnie podejściu tkwi siła firm rodzinnych!


Danuta Pawlik, Kierownik ds. Komunikacji w Przedsiębiorstwie