18 stycznia 2021

Święto Babci i Dziadka

Święto Babci i Dziadka

Święto Babci w Polsce zostało wprowadzone w 1964 roku. Pierwsza wzmianka o wprowadzeniu nowego święta pojawiła się w tygodniku “Kobieta i życie”. W roku 1966 również „Express Wieczorny” ogłosił dzień 21 stycznia „Dniem Babci”. Później powstała również tradycja obchodzenia Dnia Dziadka. 

Na świecie święto to obchodzone jest w różnych terminach - we Francji jest to święto ruchome obchodzone w pierwszą niedzielę marca, a rosyjski Dzień Babci obchodzony jest 15 października (dopiero od 2009 roku!). W Wielkiej Brytanii Dzień Babci świętowany jest w pierwszą niedzielę października. Z kolei amerykańskim odpowiednikiem Dnia babci i dziadka jest Narodowy Dzień Dziadków, obchodzony w pierwszy poniedziałek września. Dzień ten ma nawet swój oficjalny hymn: A Song for Grandma and Grandpa („Piosenka dla Babci i Dziadka”), a symbolem tego dnia jest niezapominajka. 

Niezależnie od tego, którego dnia i w jaki sposób świętujemy Dzień Babci i Dziadka, jedno jest pewne - Babcie i Dziadkowie bardzo na takie szczególne święto zasługują! 


W relacji z babcią i dziadkiem jest bowiem coś wyjątkowego, coś magicznego… 

Dzięki tej relacji korzenie są jakby mocniejsze, dzięki czemu łatwiej się stoi i wzrasta do góry. 

Wspomnienia związane z dzieciństwem, które chętnie przywołujemy w naszej pamięci, bardzo często związane są właśnie z babcią i dziadkiem. Ze szczególną troską, którą nas dziadkowie darzyli, zrozumieniem, kiedy brakowało go u rodziców, czy wspólnymi wyprawami na łono natury. Albo z ulubionymi potrawami, które zawsze pojawiały się na stole, kiedy ich odwiedzaliśmy. Ciastem, które nigdzie nie smakowało tak dobrze, jak u babci, czy pierogami z truskawkami...


Wspomnienia związane z dziadkami i babciami mamy różne, ale wszystkie one mówią jedno: kochająca babcia i dziadek to prawdziwy skarb!


Nie dziwi więc wcale, że znalazł się człowiek, a był to Kazimierz Flieger, który uznał, że babcia i dziadek zasługują na swoje święto. Z jednej strony, by zwrócić uwagę na osoby tak ważne w życiu każdego człowieka, na ich radości i potrzeby... z drugiej zaś, by najmłodszych nauczyć okazywania wdzięczności za dobro, które otrzymują  - za czas, który im babcie i dziadkowie poświęcają, za pomoc w opiece (z której rodzice często korzystają, a którą wnuki uwielbiają), za wspólne majsterkowanie z dziadkiem, wycieczki do lasu, czy wspólne wędkowanie...  Za to wszystko, co często wydaje się takie naturalne, oczywiste, bo jest od zawsze, a za czym bardzo tęsknimy, kiedy znika - tak, jak to było w ubiegłym roku, kiedy pandemia uniemożliwiła spotkania z seniorami.


Sytuacje, jak te z ubiegłego roku, kiedy spotkania z babciami i dziadkami są możliwe tylko wirtualnie, stawiają przed nami kilka ważnych pytań. 

Czy dziadkom potrzebne są wnuki? 

Bo o tym, że wnuki zyskują bardzo wiele na dobrej relacji z dziadkami, nie trzeba nikogo przekonywać. Babcie i dziadkowie ubogacają życie wnuków w sposób, w jaki nikt inny nie jest w stanie tego uczynić.

Jak to jednak jest z perspektywy babci i dziadka? Czy zyskują oni cokolwiek na relacji z wnukami?


Pierwsza myśl, jaka przychodzi mi do głowy szukając odpowiedzi na to pytanie, to synergia. Synergia to takie współdziałanie dwóch albo więcej czynników, którego efekt pracy zespołowej jest zawsze większy niż suma poszczególnych indywidualnych działań. 

Wspólne działanie wnuków z babciami i dziadkami, babć i dziadków z wnukami i wnuczkami uwalniają synergię, to znaczy: wnuki i dziadkowie razem osiągają dużo więcej niż każde z nich indywidualnie.


Z kolei niemiecki neurobiolog Manfred Spitzer w jednej ze swych książek zawarł kolejną odpowiedź na to pytanie. Badacz podkreśla, że częste kontakty z wnukami chronią dziadków przed demencją starczą. W książce “Cyberchoroby. Jak cyfrowe życie rujnuje nasze zdrowie.” pisze:

Wnuki są najlepszą rzeczą, jaka może przydarzyć się starszym osobom. Wnuki czasami irytują, zadają wiele pytań, czy robią uciążliwe rzeczy, ale na tym właśnie polega ich zadanie! Wnuki są dla dziadków wyzwaniem - i takie wyzwania to najlepsze, co może być dla ich zdrowia! 


A jak jest Twoim zdaniem?

Co powiedzieliby na ten temat Twoi rodzice, dziadkowie Twoich wnuków? 

Co Oni zyskują na bliskiej relacji z wnukami?

 

Marta Żak-Jędrzejewska


źródła:

wikipedia/dzieńbabci

Magazyn Kreda 1/2021

Cyberchoroby. Jak cyfrowe życie rujnuje nasze zdrowie. Manfred Spitzer