21 czerwca 2020

Wędkowanie z dziećmi

Lato to dobry czas, by wybrać się z dziećmi na ryby i doskonalić umiejętności wędkarskie, a może nawet zaszczepić wędkarską pasję! Wędkowanie z dziećmi to świetna okazja, aby zacieśnić więzi rodzinne. W łowieniu ryb nie chodzi bowiem o samo złowienie ryby, ale o spędzenie radosnych chwil ze swoją pociechą. Dodatkową zaletą jest, że cała zabawa odbywa się na świeżym powietrzu - co po miesiącach domowej kwarantanny i zdalnej edukacji będzie miało szczególne walory zdrowotne.

 

 

 

Niezwykle ważne jest wybranie odpowiedniej lokalizacji łowiska, nie każde bowiem jest odpowiednie dla dzieci. Na początek radzę wybrać mały, sprawdzony wcześniej akwen wodny np. staw.

 

A gdzie można wędkować w naszej gminie?


Oto kilka propozycji.
 

  1. Jezioro Lusowskie - woda udostępniona do wędkowania przez Gminę Tarnowo Podgórne . Zezwolenia można nabyć u skarbników kół PZW (Koło PZW nr 132 Tarnowo Podgórne i Koło PZW nr 133 Przeźmierowo), w siedzibie Okręgu Poznańskiego PZW ul. Znanieckiego w Poznaniu oraz w sklepie Dobre Okna przy ul. Poznańskiej w Tarnowie Podgórnym, u sołtysa Lusowa
  2. Jezioro Kierskie – Zarządcą tego jeziora jest pan Krystian  Szopper, zezwolenia do nabycia w rybakówce oraz sklepach wędkarskich .
  3. Staw w parku w Jankowicach: administrowany przez Radę Sołecką  - połowy po uzgodnieniu z sołtysem
  4. Staw w Sadach przy trasie DK-92: administrowany przez Radę Sołecką  - połowy po uzgodnieniu z sołtysem
  5. Staw w Rumianku: administrowany przez Radę Sołecką  - połowy po uzgodnieniu z sołtysem
  6. Staw w Ceradzu Kościelnym: administrowany przez Radę Sołecką  - połowy po uzgodnieniu z sołtysem

Zanim jednak zabierzemy swoje dziecko na wyprawę, warto wcześniej porozmawiać o tym, co wolno, a czego nie wolno robić nad wodą oraz przygotować odpowiedni ekwipunek nie tylko ten stricte związany z łowieniem - nakrycie głowy, krem z filtrem, relepenty, ubrania na przebranie, woda, przekąski. Pogoda lubi zaskakiwać, warto więc też wyposażyć się w płaszcz przeciwdeszczowy.

Dzieci fascynują się sprzętem wędkarskim. Dobór odpowiedniego dla dziecięcych rąk sprzętu jest niezwykle istotny - wędka musi być lekka i łatwa w obsłudze. Radzę również kupić sprzęt dobrej jakości, bo jeśli dziecko zainteresuje się wędkowaniem, będzie mu służył latami, a te najtańsze często się psują i dokupowanie nowych elementów może przedrożyć zabawę. W ekwipunku wędkarskim początkującego wędkarza powinny się znaleźć: wędka, żyłki, kołowrotki, przynęty, zanęty, spławiki, ciężarki, siatka na ryby, siedzisko.

Przed wyprawą warto zapoznać dzieci z różnymi elementami ekwipunku wędkarskiego i omówić „na sucho” jak obsługiwać wędkę. Bardzo ważnym elementem wyprawy jest dobór przynęty - ja polecam żywą przynętę np. białe robaki, dżdżownice, pinka lub naturalną np. kukurydza. Przed przystąpieniem do wędkowania trzeba też omówić z dzieckiem czynności związane z połowem dużych i małych ryb. Jeśli bierze większa ryba,należy ustabilizować wędkę przytrzymując lekko dół wędki. Jest to też dobra pozycja edukacyjna dla dzieci.

 

Warto wyrobić dziecku nawyk, aby zawsze gdy zarzuca przynętę, rozejrzało się za siebie, aby nikomu nie zrobiło krzywdy.

Jeżeli planujecie wędkować z łódki, sprawdzcie czy wasz podopieczny ma założoną kamizelkę ratunkową w odpowiednim rozmiarze - ostrożności nigdy za wiele!

Choć wędkowanie wydaje się łatwo dostępnym sportem dla każdego, tutaj także obowiązują pewne przepisy, których należy przestrzegać, by łowić zgodnie z prawem.
Na polskich wodach, aby łowić, konieczne jest posiadanie karty wędkarskiej. Jest to dokument ważny dożywotnio, wydawany dorosłym i młodzieży od lat 14 przez właściwe dla miejsca zamieszkania Starostwo Powiatowe. Aby go otrzymać, należy zdać egzamin z przepisów dotyczących wędkowania. Prawo do egzaminowania ma  Polski Związek Wędkarski. Po zdanym egzaminie kartę odbiera się w Wydziale Ochrony Środowiska właściwego Starostwa Powiatowego.
Należy także posiadać zezwolenie pozwalające na amatorski połów ryb (zdobywa się je u właściciela lub dzierżawcy akwenu wodnego).

Dzieci do lat 14 mogą wędkować jedynie pod opieką dorosłego, który posiada kartę wędkarską. Opiekun może mieć pod opieką dwoje dzieci, każde z nich może łowić na osobną wędkę. Młodzież powyżej 16 roku życia posiadająca kartę wędkarską może wędkować samodzielnie w dzień, w nocy natomiast powinna być pod opieką dorosłego. 

We wspólnych wyprawach z dziećmi niezwykle ważne jest, by dawać dzieciom swobodę tzn. pozwolić również na zabawy niezwiązane z wędkowaniem, czy poznawanie okolicy. Jeśli dziecko wykazuje zainteresowanie wędkowaniem, warto zrobić z niego rytuał np. cotygodniowy i przy pierwszych kilku wyprawach za każdym razem wprowadzać coś nowego np. nową przynętę.

Jeśli chcemy, by hobby, jakim jest wędkowanie, przetrwało, warto zachęcać dzieci do wspólnych wypraw wędkarskich. Każda wyprawa na łowienie ryb to niezapomniana przygoda niezależnie od tego, czy ryby będą brały!

Piotr Wach, tata wędkujący z dwiema córkami