06 stycznia 2023

Sprawozdanie z projektów realizowanych w 2022 roku

Rok 2022 był dla nas rokiem pełnym wyzwań. Planując działania nie wiedzieliśmy o tym, jak bardzo z końcem lutego zmieni się nasza rzeczywistość i jak duża potrzeba wsparcia pojawi się w naszym lokalnym środowisku, w którym działamy, czyli w Gminie Tarnowo Podgórne.

Priorytetem dla nas było jak zawsze wsparcie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. W 2022 roku po raz pierwszy wspieraliśmy obcokrajowców i do udzielanego wsparcia zatrudnialiśmy psycholożkę z Ukrainy.

Poniżej przedstawiamy krótki opis projektów zrealizowanych w 2022 roku:

W ramach projektu “Z nastolatkiem w drodze. Jak wspierać zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży” zorganizowaliśmy konferencję dla rodziców, opiekunów, nauczycieli, pedagogów i psychologów na temat tego, jak wspierać zdrowie psychiczne dzieci. Konferencję poprowadziła Justyna Suchecka. Każdy uczestnik konferencji otrzymał książkę Pani Justyny o zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży “Nie powiem Ci, że wszystko będzie dobrze”. Prelegentami konferencji byli: Tomasz Bilicki (psychoterapeuta dzieci i młodzieży, interwent kryzysowy), dr Agnieszka Kozak (psychoterapeutka dzieci i młodzieży, autorka książek “Uwięzieni w słowach rodziców” oraz “Dogadać się z nastolatkiem”). Oprócz wykładów na konferencji odbyła się debata, w której udział wzięli: Marzena Kędra (dyrektorka Szkoły Podstawowej Cogito w Poznaniu), prof. Sylwia Jaskulska (profesor UAM, kierowniczka Zakładu Pedagogiki Szkolnej), Katarzyna Walkiewicz (pschoterapeutka pracująca w Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Luboniu). W konferencji wzięło udział ponad 100 osób. Projekt był współfinansowany z budżetu Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

W ramach projektu “Chcę być szczęśliwym człowiekiem! Działania na rzecz profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych” wsparliśmy  Mieszkańców  Gminy Tarnowo Podgórne w  radzeniu sobie z napotkanymi trudnościami. Przeprowadziliśmy 12 godzin  indywidualnych konsultacji, w tym 5 godzin  z psychologiem w języku ukraińskim oraz 7 godzin z promotorem zdrowia w języku polskim. W projekcie wzięło udział  5 osób zamieszkujących obszar Gminy Tarnowo Podgórne. Projekt był współfinansowany z budżetu Gminy Tarnowo Podgórne.

W ramach projektu “Kreatywne warsztaty dla rodzin” zorganizowaliśmy 5 warsztatów dwugodzinnych dla rodzin z obszaru Gminy Tarnowo Podgórne. W projekcie wzięło udział  30 osób zamieszkujących obszar Gminy Tarnowo Podgórne. Warsztaty były okazją do aktywnego spędzenia wspólnie czasu na kreatywnej zabawie  w bezpiecznej, przyjaznej przestrzeni Wielkopolskiego Klubu Rodzinnego w Kokoszczynie. Projekt był współfinansowany z budżetu Gminy Tarnowo Podgórne.

W sierpniu wzięliśmy także udział w Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Tarnowo Podgórne organizowanym w Pałacu Jankowice i w ramach festiwalu poprowadziliśmy kreatywne warsztaty dla rodzin na świeżym powietrzu. 

W ramach projektu “Young Power” zrealizowaliśmy pięciogodzinne warsztaty prowadzone przez Justynę Suchecką - Jadczak, autorkę książek “Young Power” oraz “Nie powiem Ci, że wszystko będzie dobrze” oraz spotkanie autorskie z Justyną Suchecką - Jadczak, które prowadziła tarnowska młodzież, a także 30 godzin indywidualnych spotkań tutorskich. W projekcie brali udział młodzi Mieszkańcy Gminy Tarnowo Podgórne - łącznie 35 osób wzięło udział w warsztatach oraz 5 osób w spotkaniach indywidualnych. Warsztaty oraz spotkanie autorskie odbyły się w GOK Sezam w Tarnowie Podgórnym, wzięła w nich udział młodzież klas siódmych ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Tarnowie Podgórnym oraz chętna młodzież z innych szkół. W warsztatach wzięło udział łącznie 35 osób. Każdy uczestnik otrzymał książkę z autografem Justyny Sucheckiej “Young Power”. W indywidualnych spotkaniach tutorskich wzięło udział 5 osób (jeden Polak oraz 4 obywateli Ukrainy, którzy mieszkali na terenie Tarnowa Podgórnego). W projekcie łącznie wzięło 40 osób. Indywidualne konsultacje prowadziła Marta Żak-Jędrzejewska (tutorka z Polski) oraz Iryna Chebana (psycholog z Ukrainy). Projekt był współfinansowany z budżetu Gminy Tarnowo Podgórne.


Projekt „Familijna gmina” to odpowiedź na potrzebę wsparcia rodziców i opiekunów w wychowywaniu dzieci, wsparcia w budowaniu dobrych relacji rodzinnych, które są nie tylko podstawą prawidłowego funkcjonowania rodziny, ale także profilaktyką zdrowia psychicznego dzieci.

W 2022 roku Klub Wsparcia Rodziny Familijna Gmina przekształcił się w Wielkopolski Klub Rodzinny w Kokoszczynie, a przestrzeń świetlicy wiejskiej w Kokoszczynie, którą nazwaliśmy “Familijne Zacisze w Kokoszczynie”, czyli miejsce, w którym rodzina może zrelaksować się w przyjaznym otoczeniu, wziąć udział w ciekawych zajęciach, a przy tym odpocząć od codziennych zajęć i napić się kawy w towarzystwie innych rodziców została wzbogacona o nowe kanapy, fotele, siedziska, o nowe dywany, stoły, krzesła, rolety okienne, rzutnik multimedialny, nowe książki i gry planszowe oraz cały magazyn pomocy wzbogacających spotkania przy zabawie.


W ramach projektu zrealizowaliśmy 40 spotkań dwugodzinnych ( w tym 36 spotkań w sali oraz , 4 spotkania na świeżym powietrzu w okresie letnim) oraz 63 godziny indywidualnych konsultacji. W projekcie brali udział Mieszkańcy Gminy Tarnowo Podgórne polskojęzyczni oraz ukraińskojęzyczni - łącznie 56 osób w spotkaniach zamkniętych w sali oraz około 200 osób w spotkaniach otwartych na świeżym powietrzu. Projekt był współfinansowany z budżetu Gminy Tarnowo Podgórne oraz z budżetu Województwa Wielkopolskiego.


W ramach projektu „Z kobietami dla kobiet” przeprowadzonych  zostało 10 warsztatów trzygodzinnych wzmacniających poczucie własnej wartości, dających przestrzeń do budowania pozytywnej samooceny oraz tworzenia wspierających relacji.

Kobiety biorące udział w projekcie to były głównie Ukrainki, które w Gminie Tarnowo Podgórne znalazły schronienie przed wojną (8 obywatelek Ukrainy oraz 2 obywatelki Polski).Warsztaty odbywały się w sali kominkowej budynku GKS w Tarnowie Podgórnym. Prowadzone były przez tutorkę Martę Żak-Jędrzejewską oraz psycholożkę z Ukrainy Irynę Chebana. Warsztaty prowadzone były w języku polskim oraz ukraińskim. Projekt był współfinansowany z budżetu Gminy Tarnowo Podgórne.

Projekt "Kurs języka polskiego" realizowany był w dwóch etapach: od marca do czerwca 2022 (współfinansowany z budżetu Gminy Tarnowo Podgórne) oraz od września do grudnia 2022 (finansowany z darowizy przekazanej przez pracowników firmy Herlitz). Pierwsze spotkanie odbyło się w budynku GKS przy. ul. 23 października 34 w Tarnowie Podgórnym, jednak ze względu na dużą liczbę osób chętnych kolejne zajęcia zostały przeniesione do budynku Szkoły podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II w Tarnowie Podgórnym, w którym zajęcia odbywały się do czerwca. Od września zajęcia zostały przeniesione do Szkoły Podstawowej nr 2 im. Integracji Europejskiej w Tarnowie Podgórnym.  Uczestnicy podzieleni na dwie grupy uczestniczyli w zajęciach, które odbywały się we wtorki oraz w czwartki w godz. 17:30-19:30. Kurs cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem - zapisało się na niego ponad sto osób (część została zapisana na listę rezerwową, część przeniesiona na kursy w innych miejscowościach). W kursie wzięły udział 52 osoby.  Każda osoba, która zdecydowała się przystąpić do egzaminu końcowego, otrzymała zaświadczenie o pozytywnym ukończeniu kursu. W szkoleniu dotyczącym poruszania się po Gminie Tarnowo Podgórne wzięło udział 12 osób.

Oprócz wyżej wymienionych projektów zorganizowaliśmy dla uczniów dwóch klas ósmych Szkoły Podstawowej nr 2 im. Integracji Europejskiej w Tarnowie Podgórnym warsztaty z Rówieśniczej Interwencji Kryzysowej prowadzone przez psychoterapeutę dzieci i młodzieży Pana Tomasza Bilickiego. Warszataty były finansowane z budżetu Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

To był rok bardzo pracowity, w którym kilka projektów organizowaliśmy pierwszy raz. W każdy z nich włożyliśmy ogrom pracy wolontariackiej.