14 maja 2020

Pałac Jankowice

Pałac Jankowice

Zespół pałacowo-parkowy w Jankowicach stanowi siedzibę jednostki organizacyjnej Gminy Tarnowo Podgórne „Pałac Jankowice”. Oficjalne otwarcie miało miejsce 13. maja 2018 roku.

Przywrócenie dawnego blasku Pałacu w Jankowicach zawdzięczamy włodarzom Gminy Tranowo Podgórne. Zrewitalizowany, klasycystyczny budynek pałacu dziś łączy w sobie wiele funkcji. Stanowi siedzibę prowadzonej przez Gminę Samorządowej Szkoły Muzycznej I stopnia, Tarnowskiego Centrum Senioralnego oraz Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Włączamy się w tworzenie, upowszechnianie i ochronę kultury, krzewinie historii oraz wdrażanie idei integracji międzypokoleniowej, a także wspieranie działalności organizacji pozarządowych i senioralnych na terenie Gminy.

Park fot. T. Seifert

Park fot. T. Seifert

„Decyzja o zmianie funkcji budynku na publiczną wyznaczyła kurs naszym działaniom. Zaczynaliśmy z hasłem: „Otwórz z nami Pałac Jankowice” zachęcając do znalezienia w przygotowanej ofercie przestrzeni dla każdego mieszkańca.

Naszą ambicją jest tworzenie pola do aktywności międzypokoleniowych, ale także miejsca podejmowania wspólnych inicjatyw społecznych i realizowania ambitnych kulturalnych przedsięwzięć ” – mówi Monika Rutkowska dyrektor Pałacu Jankowice.

Pałacowe wnętrza są znakomitą scenografią dla organizowanych wydarzeń kulturalno-artystycznych m.in.: wystaw, warsztatów, spektakli, wykładów, pokazów czy konkursów.

Międzypokoleniowe spotkania integrujące dzieci, młodzież, a także dorosłych pomagają ciekawie spędzić czas w miłej, pałacowej atmosferze.
Kameralna sala koncertowa, będąca sercem pałacu, obok licznych koncertów artystów, zarówno polskich jak i zagranicznych, jest na co dzień miejscem prezentowania dorobku uczniów i nauczycieli szkoły muzycznej. Sale dydaktyczne mieszczące się
w oficynie oraz na pierwszym i drugim piętrze pałacu są profesjonalnie wyposażone i wygłuszone, co pozwala na jednoczesne ćwiczenie w wielu pomieszczeniach.
Wśród pałacowych przestrzeni odnajdziemy bibliotekę, kaplicę, salę konferencyjnąoraz kawiarnię - miejsce, w którym można odpocząć po spacerze, a dla rodziców uczniów szkoły muzycznej azyl pozwalający w miłych wnętrzach spędzić czas oczekiwania końca zajęć przyszłego wirtuoza.

W piwnicach budynku mieści się sala bilardowa. Gracze mogą korzystać z trzech stołów pokrytych suknem. Sala czeka na entuzjastów gry ale też osoby, które chcą stawiać pierwsze bilardowe kroki.

W przypałacowym parku o powierzchni 18,5 hektara znajdziemy liczne pomniki przyrody, okazy starodrzewu, aleję kasztanową oraz staw z czterema wyspami.

Park jest idealnym miejscem dla osób chcących spędzić aktywnie czas. Można tu biegać i ćwiczyć na siłowni zewnętrznej. Dla dzieci przygotowano obszerny plac zabaw „pod palmami”, park linowy typu „tyrolka” i ściankę wspinaczkową. Osoby szukające spokoju mogą odpocząć na parkowych ławkach lub przy miejscach piknikowych.

Park fot. T. Koryl

Park fot. T. Koryl

 

Zespół pałacowo- parkowy w Jankowicach jest ogólnodostępny i przystosowany do osób w każdym wieku.
Oddanie przestrzeni pałacowo-parkowej mieszkańcom było priorytetem samorządu Gminy Tranowo Podgórne.

Pałac Jankowice chce zbliżać ludzi - znajomych i znających się z widzenia, sąsiadów i mieszkających w przeciwnych krańcach gminy, ale też gości z dalekich okolic Wielkopolski. Przestrzenie - pałacowa i parkowa - otwierają ogromne możliwości do ciekawego spędzania czasu, wymiany międzypokoleniowej, opowieści o tym co było i poznawania nowości.

Informacje o aktualnych wydarzeniach Pałacu Jankowice znajdziecie na naszym profilu na fb oraz stronie internetowej www.palacjankowice.pl

 

Serdecznie zapraszamy!

Monika Rutkowska

Dyrektor Pałacu Jankowice   

 logo