14 sierpnia 2020

Park im. Stanisława Kanikowskiego w Przeźmierowie

Park im. Stanisława Kanikowskiego znajduje się w Przeźmierowie pomiędzy uliacmi Rynkową a Folwarczną. Ma wydzielonych kilka stref aktywności dostosowanych do młodszych i starszych użytkowników. Całość stanowi atrakcyjną i funkcjonalną przestrzeń z podziałem na dwie części - rekreacyjno - wypoczynkową od strony zachodniej (ulicy Rynkowej) oraz krajobrazową od strony wschodniej (ulicy Folwarcznej).

Wchodząc do parku od ulicy Rynkowej spotkamy pierwszą atrakcję - tańczące fontanny. Widowiskowo zmieniające się strumienie wody dają dużo radości zwłaszcza dzieciom, a w upalne dni dodatkowo można się w nich ochłodzić - warto zabrać dla dziecka ubrania na zmianę.

      

Tuż za fontannami znajduje się siłownia i dwa stoły do ping ponga otoczone drzewami, które dają cień.

         


Idąc dalej - za siłownią znajduje się wyjątkowy plac zabaw z wieloma zróżnicowanymi zabawkami takimi jak: układ drabinek do wspinania, liczne pomosty, dwie instalacje sznurkowe do wspinania, stanowiska do przesypywania piasku, pisakownica, bujaki, kiwaki, karuzela. 

            

 

Szczególnie lubiane przez najmłodszych jest także pole do gry w mini golfa - miejsce jest naprawdę niecodzienne i dlatego też dzieci dobrze się tu bawią, nawet jeśli nie mają kijów do gry i piłeczki (te należy zabrać we własnym zakresie).

        

 

Zaletami parku są również: znajdująca się blisko placu zabaw  altana, w której można się schronić np. w czasie nagłej ulewy oraz toaleta (co docenią szczególnie rodzice młodszych dzieci).

      

Osobom ceniącym swobodną zabawę na łonie natury szczególnie do gustu przypadnie przestrzeń znajdująca się od strony ulicy Folwarcznej, czyli po przeciwnej stronie placu zabaw. Znajduje się tam spora górka niczym wyjęta z bajki czy powieści Tolkiena...

    

Na jej zboczach poprowadzono ścieżkę miejscami porośniętą wierzbowymi łukami, które tworzą naturalne tunele.

 

Ze szczytu górki można zjechać w dół metalową zjeżdżalnią - jest ona dość stroma, ale bez obaw - nie osiąga się na niej zawrotnych prędkości.

Z jednej strony górki znajdują się drewniane grzybki, które pełnią fukncję siedzisk, ale nie tylko - dla najmłodszych to świetna przestrzeń do przeskakiwania i ćwiczenia przy tym umiejętności utrzymywania równowagi.

W niedalekiej odległości znajduje się także długi drewniany most, pajęczyna do wspinania i drewniane hamaki.

      

W parku znalazło się też miejsce na mały staw z ciekawie zaaranżowanymi umocnieniami. 

       

Park jest nowocześnie urządzony i nie posiada przeszkód architektonicznych - dostępny jest dla każdego użytkownika niezależnie od wieku.

         

 Dodatkową jego zaletą jest wydzielone miejsce na wybieg dla czworonogów, które znajduje się od strony ulicy Folwarcznej, niedaleko górki ze zjeżdżalnią.

       

Niewątpliwie atrakcją parku jest niebo nad nim , na którym ze względu na bliską odległość lotniska Ławica odbywa się spektakl nisko latających samolotów - co wzbudza emocje zwłaszcza u najmłodszych dzieci.

 

Dojeżdżając do parku samochodem, można go zaparkować  na parkingach przy ul. Rynkowej, ul. Południowej lub ul. Folwarcznej na wysokości Przedszkola Leśne Skrzaty.

 

Opracowała: Marta Żak-Jędrzejewska